|
Osoblažku představili hostům z Polska.Jako na talíři měli ve čtvrtek 21. května naservírovány atrakce Krnovská a Osoblažská polští účastníci seznamovacího výletu. Autobus k nám přivezl z Polska zástupce turistických center, médií, podnikatele v cestovním ruchu i zástupce samospráv a případné investory.
Tento takzvaný famtrip byl součástí projektu Rozvoj cestovního ruchu v česko-polském příhraničí Krnovská. Průvodkyní i hostitelkou polské výpravy byla krnovská starostka Renata Ramazanová. Vše začalo pohledem na Krnov z radniční věže a pak už následovala okružní jízda autobusem za krnovskými památkami, do koncertní síně sv. Ducha, na fresky v kostele sv. Benedikta, na Cvilín k poutnímu kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Z Krnova výprava zamířila na zámek do Linhartov, který jí se všemi expozicemi představil kastelán Jaroslav Hrubý, a přes Město Albrechtice na osoblažskou úzkokolejku, která byly zlatým hřebem programu.
Polská výprava se měla připojit mezi první pasažéry, které Osoblažském sveze čerstvě opravená unikátní parní úzko-rozchodná lokomotiva Škoda. Bohužel autobus v záplavě památek a atrakcí Krnovská poněkud nabral zpoždění a bylo potřeba improvizovat. Prohlídka linhartovského zámku se smrskla na deset minut a parní vláček čekal v Třemešné ještě půlhodinu po plánovaném odjezdu. Protože nebylo možné na trati zpozdit také běžný spoj Českých drah do Osoblahy, musel parní vlak vyrazit z Třemešné před příjezdem autobusu s polskými hosty. Polští hosté si do parního vlaku přesedli z autobusu až na nádraží v Liptani. Naštěstí vlak z Třemešné nejel s prázdnou, protože se na tuto atrakci přijeli podívat železniční fanoušci a také školní výlet z Ostravska. Děti z Bělé se vydaly na školní výlet v maskách indiánů. "Běžně jsme začínali jezdit až o prázdninách, ale díky dotaci můžeme letošní sezónu parních jízd začít už 1. června, abychom mohli povozit školní výlety. Lokomotiva Škoda je o něco silnější stroj, takže, jsme mohli realizovat některé nové nápady. Máme tu služební vůz, ve kterém je místo na přepravu kol i elektrogenerátor na 220 voltů. Také už máme přímo ve vlaku toalety, aby cestující nemuseli čekat až do stanice." představil novinky Jaromír Foltýn z Olpasu, který s rakouským majitelem lokomotivy domluvil zápůjčku na patnáct let.
Výletní parní vláček Slezských zemských drah polské delegáty přepravil do dvacet kilometrů vzdálené Osoblahy, kde si prohlédli kemp, turistickou ubytovnu a výstavu paličkované osoblažské krajky. Famtrip ukončila prohlídka starého židovského hřbitova, jehož historie sahá do středověku.
"Program, který jsme zájemcům z Prudnicka a Hlubčicka nabídli, byl skutečně nabitý a to obsahoval jen malou část z toho, co můžeme turistům přijíždějícím na Krnovsko nabídnout. Doufám, že jsme je famtripem navnadili a oni se k nám vrátí, aby si náš region zmapovali podrobně a mohli ho tak kvalifikovaně nabídnout svým klientům," uvedla manažerka projektu, vedoucí oddělení kultury a sportu Městského úřadu v Krnově Eva Marková. Ta se účastníkům famtripu věnovala společně se starostkou Renatou Ramazanovou, starostou Města Albrechtic Ludkem Volkem, místostarostkou Osoblahy Dagmar Machaňovou a ředitelem Slezských zemských drah Jaromírem Foltýnem.
Nyní čeká podobná cesta také české zástupce turistických center, podnikatele v cestovním ruchu, zástupce samospráv a případné investory. Famtrip na polské straně se uskuteční 17. června.
Krnovské noviny REGION ze dne 26.května 2009
Fidel Kuba DALŠÍ INFORMACE: 298 Úzkorozchodná trať Třemešná ve Slezsku - Osoblaha SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 31.05.2009 v 10:44 hodin Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm |